Lóápolás

Ha lovat szeretnél, gonsdoskodnod kell arról, hogy lovadnak legyen elegendő tápláléka, (legalább) 1 karámja, boxa, megfelelő mérető szerszámai és a lóápoláshoz szügséges tisztító tárgyak! Ha ezek megvannak jöhet a második lépés : az általad kiválasztott ló! :-)

Nincs olyan ló amelyik nem igényelné a tisztaságot. Erre mindig oda kell figyelnünk!

Tehát a lótartás egyik legfontosabb szabája :

                                        Mindig ügyeljlovad tisztaságára!!!

 

A homok :

Ha lovadat csutakolás ulán kiengeded a legelőre, mindig számíts rá, hogy meg fog hemperegni a földön!Ne haragudj rá ezért! Hiszen így tudja távoltartani 

magától a különféle rovarokat.

 

Kilovaglás előtt, után :

Kilovaglás előtt és után mindíg végezz alapos vizsgálást, csutakolást lovadon

Hogy miért? :

Ha úgy nyergeled és kantározod fel lovad, hogy nem nézted át minden rendben van-e vele, előfordulhat, hogy  a meglazult patkó leesik lovad lábáról és mire észreveszed,már túl késő : a patkó elveszett...

Vagy az is megeshet, hogy a nem kisimult szőr  a nyereg alatt megtörik és ez bizony nem valami jó érzés a lónak, de nem is szép látvány!

 

Szőrzet ápolása :

Kellékek :

műanyag vakaró,                

szőrkefe,

gyökérkefe,

patakaparó,

sörényfésű,

puha rongyok

 

Lépések :

1.: Vedd a jobb kezedbe a vakarót, lépj a lovad bal oldalához, simítsd végig a bal kezeddel a nyakát éshelyezd a mar tályékára. Ez azért fontos, hogy azegyik kezedmindig kontaktusban legyen a ló hátával, mert ezzel a kezeddel érzékelni fogod, ha a ló el akarna lépni és így könnyedén elkerülheted a kisebb sérüléseket.

2.: A jobb kezedben lévő vakaróval kezd el körkörösen vakarni a hátát. Ez nem olyan érzékeny rész általában, ezért jól fog esni neki, ha még rá is nyomod egy kicsit. Amennyiben csapkod a farkával, hátracsapja füleit, és felemeli fejét, légy óvatosabb, mert valamiért érzékeny a háta! nézd meg alaposan, látsz- e sérülést. Ha igen, AZONNAL jelezd az edzőnek, vagy a lovarda tulajdonosának!

3.: A hát után a fara felé haladj a vakarással! (A vakaróval lazítod fel az elhalt szőrszálakat és a szőr közé lerakódott port. ) Időnként ütögesd a box előtti járdára a vakarót, hogy kihulljon belőle a por. A comb belső részét nagyon óvatosan vakard, mert ez rendkívül érzékeny rész! A csánkot és az alatt ne vakard mert ezek is érzékenyek!

4.: Elindulhatsz visszafelé, a hasát és az oldalát is megvakarva. Figyelj rá, hogy a hasa nagyon széles, valószínűleg az egész karodat ki kell nyújtanod, hogy elérd a közepét. A fejedd el ne hajolj a hasa alá, mert ha el akar hesegetni egy legyet onnan, vagy csak érzékeny rézshez értél, akkor könnyen eltalálhatja a fejedet a patájával!

5.: A mellső lábait lábtőig vakard körbe, majd a vállát a szügyét és a nyakát is vakard át. A marnál megint figyelj, ez is érzékeny rész! Menj a ló jobb oldalára és végezd el a vakarást ott is ugyanebben a sorrendben, csak a bal kezedbe vedd a vakarót.

6.: Most vedd a bal kezedbe a vakarót, a jobb-ba pedig a szőrkefét. A felvakart por kikefélését kezd a nyaknál. A szőr mentén húzd a kefét, aztán két- három húzás után a vakarón is húzd végig, hogy onnan is kihulljon a por.

7.: A lábtövet és az alatta lévő részt, valamint a csánkot és az alatta lévő részt is ezzel a kefével ápold. A maradék szennyeződést a gyökérkefével távolíthatod el. A láb ápolásához hajolj le, ne guggolj, nehogy rádlépjen ha el akarna lépni.

8.: Jó alaposan tisztítsd ki a szőrkefét mielőtt a fejéhez nyúlnál! A füleknél és a tarkónál vigyázz, mert ez érzékeny rész. 

9.: Egy tiszta, nedves, puha ruhával tisztítsd ki a szemzugokat és az orrnyílást is, majd menj a farához és a farkát felemelve tisztítsd meg a végbél tájékát is.

10.: A pata tisztításához fel kell emelned lábat, ami úgí történik, hogy a válla mellé állsz, végig simítod a lapockától a lábtőig a lábát, és a lábtő alatt megfogod, majd a - Patát! Felszólítással megnyomod egy kicsit. Ha felemelte a mellső lábát, a boka alatt tartsd meg, a pata talpfelületéből a patakaparó hegyes végével el tudod távolítani a koszt. Eközben ellenőrizd a patkó állapotát, nem lazult- e meg. A hátulsó lábak felemeléséhez állj a fara mellé, simítsd végig a farát, majd a combját és a boka felett fogd meg a lábát

11.: A sörény és a farok nagyon fontos eszköz a legyek és más rovarok eltávolításához, ezért vigyázz, hogy ápolásuk során lehetőleg egy szálat se húzz ki belőle!

A szálak közé gabajodott szalmát kézzel, óvatosan szedd ki, majd egy sörényfésűvel fésüld szét a sörényét. A faroknál még óvatosabbnak kel lenni, ezért

nem is kellminden nap kifésülni.

 

 

Ha lovat veszel és már ezeknél a lépéseknél tartasz, jussanak eszedbe ezek a mondatok! :-)